streda 20. januára 2010

Nebezpečný prvý dojem

Článok na tému - výber ľudí


Jediný solídny spôsob ako vyberať ľudí, spočíva v zistení faktov. Nezávislých faktov. Keďže autorom životopisu je samotný uchádzač, musíme pristupovať k uvedeným dátam s rezervou a berieme ich ako nepodložené dovtedy, kým nie sú nezávislým zdrojom potvrdené. Dobrý dojem z životopisu je tiež len dojem.


Robiť selekciu podľa životopisov a následne pozývať kandidátov na prvý pohovor v sebe skrýva riziko, najmodernejšie svetové trendy sa orientujú jednoznačne na opačný postup: NAJPRV sa zisťuje minulá produktivita kandidáta, najprv sa robia testy na diaľku, najprv chceme všetky možné podklady bez ovplyvnenia osobným šarmom.


Najúspešnejší odborníci vo výbere ľudí vám potvrdia, že najbrutálnejšie chyby vo výbere ľudí možno očakávať u dobre vyzerajúcich kandidátov. Najmenej 20% z nich má skryté chyby, ktoré sa bežnými metódami ako je interview prakticky nedajú odhaliť.


Dobre upravený, sebaisto vystupujúci kandidát, s výbornou pohotovou komunikáciou, ktorého odpovede nemajú chybu. Koľko krát ste takéhoto stretli?


Existuje zopár vlastností, ktoré sa odhaľujú aj v bežnom živote neľahko, nieto ešte v procese interview, kde máme nanajvýš 60 minút na odhalenie.


Najhoršia diagnóza je: Orientácia na problémy, vedomé, čo podvedomé brzdenie projektov, úloh a snaženia tímu.


Najlepší pracovníci sú orientovaní na riešenia, nepodstatné problémy dokážu odsunúť nabok a vedeniu predkladajú riešenia tých podstatných problémov.


V protiklade k nim - nebezpeční kandidáti dokážu inteligentne prezentovať problémy tak, že kolektív ľudí sa vďaka nim zaoberá nepodstatnými vecami. Predložte takémuto negativistovi riešenie rozsiahlej situácie a on s úplnou istotou zabŕdne do niekoľkých podružných problémov, nafúkne ich a znechutí celé svoje okolie, ktoré má tendenciu uveriť, že sa jedná o neriešiteľnú vec.


Nebezpečenstvo spojené s týmito ľuďmi spočíva v tom, že dokážu vziať elán ľuďom okolo seba, fixujú pozornosť tímu na problémy. Hovoria o problémoch, prekážkach, ale nie o riešeniach. O riešeniach hovoria len vo všeobecnej rovine, prípadne používajú frázy „Veci sa dajú riešiť...“, ale v skutočnosti sú tak konšternovaní prekážkami, že vlastne nemajú vieru ani vôľu vec skutočne pohnúť vpred.


Predstavte si, že sa jedná o človeka s vysokým IQ, priateľského, presvedčivého a komunikatívneho. Vidíte, že čím dokonalejší je v týchto vlastnostiach, tým NEBEZPEČNEJŠIEHO človeka ste vybrali do tímu. Existujú skúsenosti s niektorými ľuďmi, ktorých by sme pokojne označili slovom „monštrum“.


Existuje iba málo testov, ktoré túto nebezpečnú kombináciu odhalia, v žiadnom prípade nemožno hovoriť o tom, že by mal niekto úspech pri demaskovaní takéhoto kandidáta v osobnom pohovore. Dá sa pokojne tvrdiť, že neschopnosť odhaľovať týchto ľudí je primárnym zdrojom ťažkostí a strát v hospodárstve. Ak sa takýto človek dostane do dôležitej funkcie, nasleduje celý rad ťažkostí, ktoré však iba málokto spája s dotyčnou osobou.


Opakujem – čím šarmantnejší stoper, tým nebezpečnejší...


1 komentár: